pondělí 23. května 2016

Zhodnocení 1. roku na FIT

Zdravím,
po lehké odmlce se vracím zpět, abych zhodnotil svůj první rok na Fakultě informačních technologií v Brně.  Než se dostanu k hodnocení jednotlivých semestrů/předmětů, chtěl bych zhodnotit své pocity z fakulty tak nějak všeobecně.

Po nástupu na FIT my trvalo cca tři týdny, než jsem se na fakultě zorientoval a přizpůsobil se tamnímu režimu. Po prvním měsíci plném různých seznamovacích párty a oslav se dostavily první zadání projektů, půlsemestrálky a rázem jsem pocítil, co to doopravdy znamená studovat FIT. Nutno říct, že jsem se rozhodl, že se budu snažit studium nepodcenit, navštěvovat přednášky a cvičení co to jen půjde. Což se při zimních přípravách na první zkouškové vyplatilo. V letním semestru, který měl být podle předpovědí ten nejklidnější na FITu jsem naložil 42 kreditů a smutně vzpomínal na zimní semestr (26kr). V posledních měsících letního semestru mi už po všech těch projektech docházeli síly a nebylo možné sedět 8h v zatemněné D105tce a snažit se něco naučit. Párty a hospůdky byly omezené a i já pocítil jak rychle může FIT z extroverta udělat zamlklého člověka, koukajícího do noci do monitoru. Rozhodl jsem se, že v posledních týdnech tedy ještě zkusím co nejvíce zabrat a udělat zkoušky na první pokus, abych se pak mohl FITu 4měsíce vyhýbat.

Pojdmě nyní zhodnotit jednotlivé semestry, předměty a vyučující.

1. semestr
V prvním semestru nás čekaly 4 povinné předměty a možnost zapsání nějakých seminářů pro procvičení látky z fyziky, PC, matiky. Údajně pohodové 2kredity, které jsem si mohl v létě ušetřit. Já k IEL, IZP, IUS, IDA zvolil pouze IVG - elerningový kurz výchova gramotnosti za 1kr. K tomuto předmětu pouze krátce, kurz je veden přes moodle vut, kde jsou každý týden zadáváný jednoduché úkoly, které vám vezmou cca 1-1.5h týdně. Původně byl kurz součástí předmětu IUS, od letošního roku je to samostatní "předmět". Pokud budete úkoly poctivě plnit, máte šanci dozvědět se celkem zajímavé informace např. k citacím. Výsledné úkoly hodnotí slečny z knihovny, takže ti co úkoly/testy odevzdávali získali 90+ bodů. Zvažte sami, zda vám ten čas za 1kr. stojí, u nás bylo možné si předmět zapsat i do 3.semestru.

IDA - Diskrétní matematika
První ze tří vysokoškolských matematik na FITu a nutno říct, že zrovna IDA je něco absolutně odlišného, než na co jste zvyklí ze střední školy. Na čísla asi hned zapomeňte a připravte se na zpoustu abstraktních pojmů a názvů jako grupoid, morfismy a důkazy. Předmět vyučují doc. Hliněná a doc. Kovář, vyučující z FEKTu a nutno vysvětlit, že jestli v některém z předmětů zimního semestru záleželo na tom ke komu chodíte, je to právě IDA. Doc. Kovář je geniální matematik, který však nedokáže probíranou látku studentům předat tak, aby ji po šoku z vysokoškolského prostředí dokázali stoprocentně zpracovávat. Tím však nechci říct, že je to špatný učitel, doc. Kovář patří k jedním z těch génii a je možné, že vám jeho v přednášky v češtině budou sedět více. Z vlatsní zkušenosti však vím, že lidé postupně začali přecházet k doc. Hliněné. Já měl to štěstí, že jak přednášky, tak cvičení jsem měl právě u ní. Rada pro vás, pokud jste u doc. Kováře nechte se studijním poradcem přeřadit. Někteří spolužáci od doc. Kováře chodili na přednášky k doc. Hliněné a jaké bylo jejich překvapení, když půlsemku a semestrálku museli psát u svého přednášejícího, který si dělal svoje zadání. Přednášky doc. Hliněné jsou sice ve slovenštině, ale na tu si po pár týdnech zvyknete, její snaha předat informace žákům je obdivuhodná, do hodin nosí různé pomůcky a snaží se látku vysvětlit zábavně. Nutno však říct, že i tak jsem musel využít některý ze záznamů, abych látku dostatečně pochopil. K přednáškám, které měla doc. Hliněná na FITu (doc. Kovár na FEKTu) jsou pořádána i cvičení na Fektu, kde se počítají praktické příklady, proto doporučuji právě na tyto cvičení chodit. V rámci cvičení si také vytvoříte 4člennou skupinku v které řešíte 2domácí úlohy, za které je možné získat až 10b + 10b za počítačová cvičení. Po té je zde půlsemestrální zkouška za 20 bodů, která nebyla nijak náročná a dalo se získat celkem slušný počet bodů. V zimní pauze jsem před semestrálkou projel znovu skoro všechny záznamy (lehce jsem je zrychlil, 4h matiky týdně není sranda). A na povolený ručně psaný tahák A4 jsem vypsal všechno co se mi zdálo důležité. Písemka mě pak nepřekvapila a nakonec z toho bylo 79.5 B, první termín.

IZP - Základy programování
Jak už název předmětu napovídá, měli by jste si osvojit znalosti programování a to konkrétně v jazyce C. Ve výukovém kalendáři byly tří hodinové přednášky, které následovalo democviko s praktickými ukázkami dr. Smrčky. Já bohužel pařil do skupiny, která měla primárně doc. Kreslíkovou a předkášky dr. Smrčky se mi kryly s matikou. Nutno hned na začátek říct, že jiné než právě Smrčkovi přednášky nemají smysl navštěvovat, rychle pochopíte proč. Dr. Smrčka je jeden z těch, který se snaží studentům něco předat a pro spoustu spolužáků se stal něčím jako guru, kterého začali bezprecedentně uznávat a modlit se k číslu 42. Já osobně jsem fanatismu nepropadl, ale i tak musím uznat, že přednášky dr. Smrčky jsou zajímavé a pokud patříte k těm, kteří před FIT nemají žádný programátorský základ, navštěvujte je. Tempo průchodu je celkem ostré, ze začátku je to brnkačka stylu hello world, ale velmi rychle se to změní na průlet různýmy dynamickými strukturami, atd. K IZP jsou každý týden organizovány počítačová cvičení, na kterých se prakticky zkouší probraná látka, je zde také možnost získání bodů za obhajoby projektů a vyřešení úkolů zadaných cvičícím. Já jsem navštěvoval cvičení dr. Otčenáška a musím říct, že mi přístup vyhovoval, ovšem znovu bych do toho nešel. Navíc to byla první úterní cvika pana doktora a tak se často stávalo, že 30min před cvikem došel mail, že se zpozdí nebo cviko odpadá. (Jaké překvapení pro všechny bylo, když na obhajobu 2. projektu došel sám pan dr. Smrčka.) Pro někoho, kdo neměl s prg moc zkušeností nic příjemného, výuka probýhala stylem na wiki stránce je zadání a postup, tak si to projděte, kdyžtak se ptejte. Na bodové ohodnocení projektů jsme čekali poměrně dlouho a bylo to zapříčiněno tím, že dr. Otčenášek projekty neopravoval a řešil to za něj kolega. Body pak ale nebyl problém u pana Otčenáška doreklamovat nebo získat jinak. Pokud vám tedy vyhovuje samostudium, cvika si odsedíte, něco napíšete a body většinou máte, reálnou pomoc s projekty však nečekejte.
V předmětu nás čekaly 3 projekty. Ten první se zaměřoval na základní programovací konstrukce, práci s textem, atd. Nic složitého, pár řádků. Druhý projekty byla aproximace sinu pomocí taylerova polynomu, pro mě nejzajímavější projekt, bylo potřeba se nad zadáním opravdu zamyslet a vytvořit elektivní algoritmus, na obhajobu jsem přinesl sice funkční, ovšem neuvěřitelně pomalou verzi. Když jsem viděl výtvory ostatních spolužáků, donutilo mě to v posledních pár dnech celý program překopat a nakonec jsem implementoval i bisekci za bonusové body. Rozhodně kvalitní projekt. V třetím úkolu jsme dostali předchystanou kostru do které jsme měli doplnit těla funckí, ačkoliv zadání na první pohled vypadalo hrůzostrašně po prozkoumání stačilo doplnit pár řádků, napsal jsem to asi za noc. Čtvrtý úkol byl vygenerovat doxy dokumentaci pro projekt 3, pohoda. Půlsemka a semestrálka se podobala předchozím rokům a tak ten kdo se připravil, prošel fitušku nemohl mít problém. Nutno dodat, že půlsemka je "těžší" a plná "smrčkovin" (chytáků). Celkem 93 A, první termín.

..... to be continued... Karlos

Skoro s ročním odstupem a lehkým nadhledem jsem se dokopal dopsat informace o předmětech absolvovaných v prvním ročníku.

IEL - Elektrotechnika pro informační technologie
Aneb magické fluidum všude kolem. Předmět, který počínaje naším ročníkem vznikl jako sloučenina dvou "elektro" předmětů vyučovaných v prvních dvou semetrech bakaláře. Cílem předmětu je studenty seznámit s tím co je to ohmův a kirchoffovy zákony. Musím uznat, že kouzelný dědeček pan docent Kunovský, legenda fakulty informačních technologií nezklamal a snažil se látku vysvětlovat srozumitelně co nejvíc názorně, aby to pochopili i lidé co nikdy neviděli diodu nebo tranzistor. Bohužel musím uznat, že s přibývajícími přednáškami se začali objevovat podivuhodné věci, jako například diferinciální rovnice, imaginární čísla, atd... Což i mě dělalo značné problémy pochopit, proč zrovna toto se mám učit, na co mi bude vědět jak vypadá ten a ten obvod. Až s odstupem času a prububláním více předmětů na fitu to člověku začne zapadat dohromady. K předmětu byla jednou za 14dní orzanizována cvičení, kde bylo za úkol zapojit podle schématu nějaký obvod do nepájivého pole. Pro ty, kteří měli na střední škole nějaké elektro praxe to byly unuděné 2h za pouhé 2body. Chápu, ale že né všichni s nečím podobným pracovali a není na škodu si něco takového vyzkoušet. Za mě doporučuji na cvičení pana docenta Linharta, free body všem. Půlsemestrální zkouška se nesla v přátelském duchu, tak jako celý předmět, takže nebyl problém získat dostatek bodů. V IEL byl zadaný i jeden semestrální projekt, který se skládal z 5ti příkladů, které šlo počítat během semestru, tak jak byla probírána jednotlivá látka. Nutno podotknout, že v našem ročníku nebyl projekt povinný a proto se na něj polovina lidí vykašlala. S lidmi, kterým pak na konci semestru chyběl bod nebo dva do E a neměli odevzdaný projekt se pak nikdo nebavil a od roku 2016 je projekt povinný.
Předtermín a demo, všechna čest panu docentovi, který před vypsaným předtermínem zkoušky uspořádal democviko, které projelo snad všechny typové příklady, které se objevily v zadání. Ve spojení s vánočním přáním to nemělo chybu. Zkoušku tento rok opravoval sám pan docent a nutno podotknout, že se při opravování muselo dostavit obrovské fluidum, protože polovina mých spolužáků měla víc bodů než vyplněných příkladů. (Ti, které opravoval Bidlo takové štěstí neměli.)
Závěr: Doporučuji předmět nepodcenit, látka není jedna z těch nejlehčích. Celkem 98 A, předtermín.

středa 20. ledna 2016

Vítejte na FIT.

Jsem na FIT, anebo první kroky.

Po úspěšně zvládnutém příjmacím řízení Vás jako první bude čekat zápis. Zápisem na FITu se oficiálně stanete studenty VŠ. Zápis probíhá ve dvou termínech. Řádný a to někdy na přelomu květen/červen a pro studenty na odvolání někdy v září. Už zde je potřeba hlídat si termíny a hlavně zápis neprošvihnout. Pokud se v řádném termínu nemůžete na fakultu dostavit, určitě zavolejte na studijní oddělení a ověřte si kdo a s jakými papíry (plná moc) vás může zapsat. Příjemným zjištěním pro studenty s trvalým bydlištěm mimo Brno-venkov a Brno-město je, že do ubytovacího stipendia se počítají i prázdninové měsíce po zápisu. Osobně doporučuji na fakultu přijít min. o půl hodiny dříve a mít nachystané potřebné dokumenty. Když toho splníte vyhnete se neuvěřitelné, až 2h trvající frontě, kvůli pár podpisům. Od této chvíli jste studenty VUT. Na zápisu obdržíte login do centrálního ISu vutbr.cz. Zde si objednáváte průkaz studenta nebo ISIC. Stačí nahrát fotku a poslat peníze. Pár studentů opět prošvihlo termíny a čekat první měsíc studia na vyrobení karty, která obsahuje čip pro vydávání obědů, ale hlavně přístupů do učeben, knihovny atd. není příjemné.  Na konci srpna budete informováni o tom, že si na vrátnici CVT (Centrum Výpočetní Techniky, FIT) můžete vyzvednout průkaz a loginy k serverům a do WISu. Je dobré tyto údaje mít, před začátkem registrace volitelných předmětů. Pak už jen stačí nastoupit na fakultu, absolvovat imatrikulaci a začít studovat.

Seznamovák, Zaškolovák, atd..

Už na zápisu vás budou lákat na všemožné seznamovací akce konající se v létě. Pokud tou dobou nemáte žádné extra důležité plány, tak určitě na některou akci vyražte. Poznáte nové lidi nejen z okolí FITu, ale i ostatních fakult. Přítomnost studentů vyšších ročníků a jejich poznatky jsou k nezaplacení. Určitě se nebojte na akci vyrazit, ikdyž žádné budoucí spolužáky neznáte. Právě v tom vám pomůží různé teambuildingi a kolektivní akce. Je dobré si už na začátku vytvořit partu lidí, se kterou budete lépe proplouvat studiem a spolupracovat na týmových projektech. Čím více lidí na FITu znáte, tím "lehčí" pro vás studium bude. No a pokud jsi holka, tak máš skoro vyhráno. :D Nutno podotknout, že FIT letos potvrdil pověst plachých lidí a na Vranov prý dorazilo něco okolo 60lidí, včetně 3holek a ve sportovních disciplíných urvali krásných 0bodů, zato však vynikli v těch vědomostních. Třeba to právě váš ročník zlomí. Tak neseďtě doma, zvedněte zadek od PC a jeďte. Hodin u počítače si na FITu užiteje až, až.

úterý 19. ledna 2016

VUT x MUNI x CVUT ? Mendelu

Lepší nadpis by možná byl: Vybírám vysokou školu aneb rok poté.

Výběr správné školy je klíčová věc. Bohužel znám spoustu kamarádů nebo bývalých spolužáků, kteří výběru nevěnovali dostatek času, studijní plán je pro ně cizí slovo a přihlášku si podali prostě podle jména školy. Jejich studium tak potom také vypadalo. Po prvních pár měsících byli zděšení co vlastně se to mají učit a při prvním zkouškovém odcházeli s větou: Mě to prostě nebavilo.

Kdo jsem já a odkud se na VŠ hlásím.. :) aneb osobní promo.

Jmenuji se Karel. Pocházím z dědiny né tak daleko od Brna, ovšem hopskulka je u nás hopík. Odmaturoval jsem na střední odborné škole v Brně, obor Informační Technologie. Takže k nějakému tomu "IT" jsem si čuchnul už na střední škole. Nutno podotknout, že jsem patřil k těm žákům, kterým škola připadala taková všelijaká, občas nudná a pro praxi nepoužitelná. Počáteční nadšení ze studia mne přecházelo, až do fáze, kdy jsme se spolužáky vždy našli nejlehčí cestu k výsledkům bez zbytečné námahy. Tak jako většině mi někde ve skříni leží Cisco certifikáty, Teacher's book do AJ nebo třeba zadání praktických maturit O:), ale to už odbočuji. Vždy jsem se v probírané látce dokázal nějak zorientovat, vybrat to co je podle mne důležité a mohlo by být na testu. To stačilo, abych celou střední udělal s vyznamenáním, ikdyž uznávám, že bez tak skvělého kolektivu bych to nedal.
Co tím chtěl básník říct? -> Střední pro mě byla super hlavně díky skvělému kolektivu spolužáků (né učení) no a období na intru patří k těm nejlepším v životě. Až na vysoké jsem si uvědomil, kolik podstatných základů mi dala do studia IT na VŠ.

Zpět k volbě VŠ.

Po znuděném studiu IT na SŠ jsem se rozhodl, že mu dám druhou šanci na VŠ, buď mě látka chytne nebo změním pole působnosti. Jsem extrovet a vždy mě spíše lákala práce s lidmi než stroji, což je lehce v rozporu. Kam ale tedy jít studovat to správné "IT"? Nebudu Vám zde psát o školách z jejich pohledu, každá škola vám na Gaudeamusu nebo Dnech otevřených dveří bude tvrdit, že právě ona je ta NEJ. Můj pohled je od bývalých spolužáků, kteří danné školy studují a po hospodách se mnou konzultují.

BRNO x PRAHA
Lokalita může být pro někoho dosti rozhodující. I v mém případě to do jisté míry hrálo roli. Po 4letech v Brně jsem přemýšlel o pražském ČVUT. Praha je sice Praha, nicméně Brno mi za tu dobu přirostlo k srdci a co se týče budoucnosti firem v IT sektoru, je už dnes Brno daleko před Prahou.

MUNI
Masarykova univerzita a její Fakulta Informatiky (=FI). Muni a Vut, věční "rivalové" tedy alespoň mezi studenty. Osobně si myslím, že rivalita je do jisté míry zdravá, pořádá se spousta akcí mezi Muni a Vut, jako například hokej nebo alkoholtour. Ovšem nesnaším některé "blbečky" od nás z VUT, kteří v životě na FI Muni nebyli, nikoho kdo tam studuje neznají a jen vykřikují jak to stojí za hovno. Naopak FI je jedna ze škol, kde si IT drží nějakou úroveň. Fakulta nabízí ke studiu několik studijních programů a nabízí takovou "volnost", o které se vám na VUT nebude ani zdát. Možnost sámostatně si volit předměty, které si chcete na daný semestr zapsat. Při přihlašení a ODHLÁŠENÍ se ze zkoušek máte na výber z mnoha termínů a svůj časový rozvh do velké míry ovlivňujete sami! Muni nabízí i spoustu záznamů z přednášek a tak bylo celkem smutné sledovat, spolubydlícího, který leží v posteli do školy téměř nechodí a zkoušky dává. Nicméně to taky není žádná dávačka. Za pochvalu stojí i jejich IS (Informační systém), možnost zápisu předmětu z ostatních fakult může být také zajímavá. Nicméně se Muni zaměřuje do větší míry na teorii než praxi, se slovem "projekt" se zde téměř nesetkáte, maximálně nějaký domácí úkol na pár řádků. Výuka programování zde probíhá mnohem pozvolněji než třeba na VUT, to může být výhodou např. pro lidi z gymnázií. Já osobně bych Muni doporučil těm, kteří se už od začátku chtějí věnovat jednomu směru IT, dělají nějaký sport nebo něco, čemu musí věnovat svůj volný čas a těm, kteří se nebojí většího množství teorie než praxe. (Třeba čisté matiky je na FI více než na FIT) Nevýhodou je titul MGR, ale to vás bude zajímat, až po složení BC. Těm, kteří chcete na Muni studovat přeji hodně štěstí u TSP, mě percentil utekl asi o 5%, za což jsem byl nakonec rád a nemusel řešit dilema vut-muni. Zde se určitě vyplatí investovat do SCIA a zkusit OSP/MAT na 70%.

VUT
Vysoké učení technické a pověstná Fakulta Informačních Technologií (=FIT). Na začátek musím říct, že je to asi jedna z nejhezčích fakult, kde jsem kdy byl. Možná to bude znít zaujatě, ale oproti super modernímu kampusu Fektu má Fit svoje kouzlo, je až škoda, že Den otevřených dveří se pořádá v době zkoušek a veřejnost se dostane možná tak do jedné přednáškovky. Nicméně co od Fitu čekat? Jak jsem psal v úvodu nebudu psát, že fit je nejlepší IT fakulta v republice, protože podle jednoho aspektu to nelze hodnotit. Určitě je, ale v pomyslné TOP 3 a pokud FIT dokončíte někde se určitě uplatníte. Proč je FIT tak "prestižní", je to dáno tím, že fakulta nabízí pouze jeden studijní obor. Do ročníku se příjmá kolem 600 studentů a promujících studentů je kolem 300 v ročníku, zbytek v průběhu semestrů odpadává. Fit je striktní a to ve spoustě věcech. Ať už jsou to pověstné "click war", kdy se v jednom termínu otevírají celému ročníku registrace projektů nebo cvičení a ty dobrá jsou do minuty plná. Není výjimkou otevření registrace v pátek/sobotu 20:00. Nebo termíny zkoušek, které jsou prostě vypsány v daném datu a když nepřijdete, jako by jste odevzdali prázný papír. Svůj rozvrh ovlivníte pouze tím, který termín cvik urvete v "click war". Ovšem nutno říci, že na fitu není téměř žádná kontrolovaná účast a je pouze na vás, zda přednášky navštěvujete nebo volíte samostudium. K některým přednáškám existují i záznamy. Slovo, které vás bude provázet celým studiem na Fit jsou projekty. Setkáte se s nimi snad v každém předmětu a budou vás stát spoustu "volného" času. Ovšem právě projekty jsou to co vás donutí vyzkoušet si probranou teorii na nečem praktickém a právě to může spoustu lidí bavit. Pokud na VŠ platí hodíme tě do vody a ty plav, tak na fit to platí dvojnásob, je očekáván váš aktivní přístup ke studiu nikdo vás nebude vodit za ruku, ted bys měl toto, tehdy a tehdy se otevírá registrace/ odevzdava projekt, za první půl rok proberete celý základ Cčka a pro někoho kdo jde např. z gymplu a nikdy neprogramoval to bude rychlé, ovšem bezproblému zvládnutelné. Pokud jsi ten typ člověka, co má rád výzvy, místo brečení, že něco nejde se hecne a problém překoná je pro tebe FIT ta správná volba. Právě ona "preztiž" tě bude motivovat a posouvat do předu. Pokud tě fakulta zaujala, přečti si článek "Zhodnocení 1. semestru na FIT." :) Těm kteří chcete studovat FIT, přeji hodně štěstí u příjmaček z Matiky, popř. u zvolené okliky. Fit nabízí spoustu možností jak se na školu dostat bez příjmaček. Narozdíl od Muni nedoporučuji investici do Scia, stačí si asi za 100kč udělat u Mensy IQ test, hranice okolo 120 je vstupenkou na Fit.

Mendelu
Mendelova univerzita a její Provozně ekonomická fakulta (=PEF) poslední z trojce velkých brněnských VŠ. Pověst mendelky určitě není tak věhlasná jako Muni nebo Vut. A studenti jmenovaných škol si z ní dělají srandu ve stylu: Koho na Pef nepřejede šalina, ten odpromuje. Osobně si myslím, že tato věc se vztahuje z historie hlavně k agronomickým a lesnickým oborům. Pefka sídlí v super kampusu poblíž ostatních zmiňovaných fakult a nutno podotknout, že areál Q (PEF) je nejnovější budova, prostředí fakulty je moderní a velmi příjemné. Mendelu nenabízí žádný čistě informatický obor, má však dva obory kombinující informatiku a ekonomiku nebo automatizaci. (Každý ze spolubydlících dělá jeden z nich.) Informatika na mendelu není tak brutální jako jinde, dokonce vás budou učit mrtvolu jménem Pascal. Nejhorším předmětem prváku je prý strašák jménem Podniková Ekonomie, kde průchodnost je dost brutální. Obor zabívající se automatizací je považován za trochu prestižnější než ten ekonomický, obsahuje víc matiky, má třeba fyziku, atd... Osobě bych školu doporučil někomu, kdo nechce studovat čistokrevné IT, ale pozor i zde se do urcite míry programuje, no a má rád matiku a ekonomiku. Přínosem fakulty může být, že zde narozdíl od Fitu nebo FI máte společné předměty s holkami s eko. Spousta z bývalých spolužáků si přihlášku na Mendelu dávalo jako pojistku. Myslím, že i zde berou Scio, ovšem bohatě stačí se podívat na matematiku a anglictinu z minulých let. 160/200 není problém udělat. A nakonec brali i lidi s hodnocením okolo 30.

CVUT
Cvut je jediná ze škol, na které neznám nikoho kdo by tam součastně IT studoval. Proto jen pár vět. Cvut určitě patří k těm školám, jejichž jméno zní dobře min. po celé republice. Nabízí tam podobně jako na muni specializované obory, už v bakaláři. Čož pro někoho může být lákavé. Nevím jak je to na Cvut s projekty, ale předpokládám, že se tam také v nějaké míře objeví. Pokud se rozhodujete mezi CVUT a VUTbr, neuděláte asi chybu v žádném z případů. Je nesmysl jezdit z Prahy do Brna nebo naopak, kdyz obě školy nabízí podobné studium. Pokud se ovšem zeptáte kvalifikovaných lidí v oboru, zjistíte, že VUTbr a jeho FIT v posledních letech na Prahou vede.

VUT-Fekt
O Fektu se zmíním jen pár větami. Kampus je naprosto kosmický, všechno je nové a moderní a to je určitě dobře. Fekt kromě spousty čistě elektrotechnických oborů nabízí i Teleinformatiku. Je to spojení IT a elektra. Kamarád, který ho studoval, byl nešťastný ze spousty práce okolo protokolů do měření, fyziky a všelijakých elektro předmětů a nakonec studium ukončil. Pokud vás ale baví elektrotechnika, rádi by jste si udělali např. Cisco a občas něco naprogramovali. Může to být váš šálek kávy. Výhodou je, že při dobrých studijních výsledcích na SŠ se lze vyhnout příjmacímu řízení a stačí pouze doložit kopií vysvědčení.

První vlaštovka. :)

Ahoj,

tak jako spousta lidí pohybujících se v prostředí Fakulty Informačních Technologií (= FIT) brněnského Vysokého Učení Technického (= VUT) i já jsem se rozhodl založit blog a podělit se s Vámi o své dojmy a pojmy ze studia. Poznatky by měly pomoci zvláště maturantům, kteří vybírají vysokou školu a rozhodují se, kterým směrem se vydat. Mnohé příspěvky budou možná zbytečně obsáhlé, ale určitě vám lépe pomohou pochopit kontext a dění na fakultě.
Chtěl bych zdůraznit, že všechny příspěvky píši z vlastního subjektivního pohledu a proto někdo jiný může mít na různé věci odlišný názor.

Karlos