Lepší nadpis by možná byl: Vybírám vysokou školu aneb rok poté.
Výběr správné školy je klíčová věc. Bohužel znám spoustu kamarádů nebo bývalých spolužáků, kteří výběru nevěnovali dostatek času, studijní plán je pro ně cizí slovo a přihlášku si podali prostě podle jména školy. Jejich studium tak potom také vypadalo. Po prvních pár měsících byli zděšení co vlastně se to mají učit a při prvním zkouškovém odcházeli s větou: Mě to prostě nebavilo.
Kdo jsem já a odkud se na VŠ hlásím.. :) aneb osobní promo.
Jmenuji se Karel. Pocházím z dědiny né tak daleko od Brna, ovšem hopskulka je u nás hopík. Odmaturoval jsem na střední odborné škole v Brně, obor Informační Technologie. Takže k nějakému tomu "IT" jsem si čuchnul už na střední škole. Nutno podotknout, že jsem patřil k těm žákům, kterým škola připadala taková všelijaká, občas nudná a pro praxi nepoužitelná. Počáteční nadšení ze studia mne přecházelo, až do fáze, kdy jsme se spolužáky vždy našli nejlehčí cestu k výsledkům bez zbytečné námahy. Tak jako většině mi někde ve skříni leží Cisco certifikáty, Teacher's book do AJ nebo třeba zadání praktických maturit O:), ale to už odbočuji. Vždy jsem se v probírané látce dokázal nějak zorientovat, vybrat to co je podle mne důležité a mohlo by být na testu. To stačilo, abych celou střední udělal s vyznamenáním, ikdyž uznávám, že bez tak skvělého kolektivu bych to nedal.
Co tím chtěl básník říct? -> Střední pro mě byla super hlavně díky skvělému kolektivu spolužáků (né učení) no a období na intru patří k těm nejlepším v životě. Až na vysoké jsem si uvědomil, kolik podstatných základů mi dala do studia IT na VŠ.
Zpět k volbě VŠ.
Po znuděném studiu IT na SŠ jsem se rozhodl, že mu dám druhou šanci na VŠ, buď mě látka chytne nebo změním pole působnosti. Jsem extrovet a vždy mě spíše lákala práce s lidmi než stroji, což je lehce v rozporu. Kam ale tedy jít studovat to správné "IT"? Nebudu Vám zde psát o školách z jejich pohledu, každá škola vám na Gaudeamusu nebo Dnech otevřených dveří bude tvrdit, že právě ona je ta NEJ. Můj pohled je od bývalých spolužáků, kteří danné školy studují a po hospodách se mnou konzultují.
BRNO x PRAHA
Lokalita může být pro někoho dosti rozhodující. I v mém případě to do jisté míry hrálo roli. Po 4letech v Brně jsem přemýšlel o pražském ČVUT. Praha je sice Praha, nicméně Brno mi za tu dobu přirostlo k srdci a co se týče budoucnosti firem v IT sektoru, je už dnes Brno daleko před Prahou.
MUNI
Masarykova univerzita a její Fakulta Informatiky (=FI). Muni a Vut, věční "rivalové" tedy alespoň mezi studenty. Osobně si myslím, že rivalita je do jisté míry zdravá, pořádá se spousta akcí mezi Muni a Vut, jako například hokej nebo alkoholtour. Ovšem nesnaším některé "blbečky" od nás z VUT, kteří v životě na FI Muni nebyli, nikoho kdo tam studuje neznají a jen vykřikují jak to stojí za hovno. Naopak FI je jedna ze škol, kde si IT drží nějakou úroveň. Fakulta nabízí ke studiu několik studijních programů a nabízí takovou "volnost", o které se vám na VUT nebude ani zdát. Možnost sámostatně si volit předměty, které si chcete na daný semestr zapsat. Při přihlašení a ODHLÁŠENÍ se ze zkoušek máte na výber z mnoha termínů a svůj časový rozvh do velké míry ovlivňujete sami! Muni nabízí i spoustu záznamů z přednášek a tak bylo celkem smutné sledovat, spolubydlícího, který leží v posteli do školy téměř nechodí a zkoušky dává. Nicméně to taky není žádná dávačka. Za pochvalu stojí i jejich IS (Informační systém), možnost zápisu předmětu z ostatních fakult může být také zajímavá. Nicméně se Muni zaměřuje do větší míry na teorii než praxi, se slovem "projekt" se zde téměř nesetkáte, maximálně nějaký domácí úkol na pár řádků. Výuka programování zde probíhá mnohem pozvolněji než třeba na VUT, to může být výhodou např. pro lidi z gymnázií. Já osobně bych Muni doporučil těm, kteří se už od začátku chtějí věnovat jednomu směru IT, dělají nějaký sport nebo něco, čemu musí věnovat svůj volný čas a těm, kteří se nebojí většího množství teorie než praxe. (Třeba čisté matiky je na FI více než na FIT) Nevýhodou je titul MGR, ale to vás bude zajímat, až po složení BC. Těm, kteří chcete na Muni studovat přeji hodně štěstí u TSP, mě percentil utekl asi o 5%, za což jsem byl nakonec rád a nemusel řešit dilema vut-muni. Zde se určitě vyplatí investovat do SCIA a zkusit OSP/MAT na 70%.
VUT
Vysoké učení technické a pověstná Fakulta Informačních Technologií (=FIT). Na začátek musím říct, že je to asi jedna z nejhezčích fakult, kde jsem kdy byl. Možná to bude znít zaujatě, ale oproti super modernímu kampusu Fektu má Fit svoje kouzlo, je až škoda, že Den otevřených dveří se pořádá v době zkoušek a veřejnost se dostane možná tak do jedné přednáškovky. Nicméně co od Fitu čekat? Jak jsem psal v úvodu nebudu psát, že fit je nejlepší IT fakulta v republice, protože podle jednoho aspektu to nelze hodnotit. Určitě je, ale v pomyslné TOP 3 a pokud FIT dokončíte někde se určitě uplatníte. Proč je FIT tak "prestižní", je to dáno tím, že fakulta nabízí pouze jeden studijní obor. Do ročníku se příjmá kolem 600 studentů a promujících studentů je kolem 300 v ročníku, zbytek v průběhu semestrů odpadává. Fit je striktní a to ve spoustě věcech. Ať už jsou to pověstné "click war", kdy se v jednom termínu otevírají celému ročníku registrace projektů nebo cvičení a ty dobrá jsou do minuty plná. Není výjimkou otevření registrace v pátek/sobotu 20:00. Nebo termíny zkoušek, které jsou prostě vypsány v daném datu a když nepřijdete, jako by jste odevzdali prázný papír. Svůj rozvrh ovlivníte pouze tím, který termín cvik urvete v "click war". Ovšem nutno říci, že na fitu není téměř žádná kontrolovaná účast a je pouze na vás, zda přednášky navštěvujete nebo volíte samostudium. K některým přednáškám existují i záznamy. Slovo, které vás bude provázet celým studiem na Fit jsou projekty. Setkáte se s nimi snad v každém předmětu a budou vás stát spoustu "volného" času. Ovšem právě projekty jsou to co vás donutí vyzkoušet si probranou teorii na nečem praktickém a právě to může spoustu lidí bavit. Pokud na VŠ platí hodíme tě do vody a ty plav, tak na fit to platí dvojnásob, je očekáván váš aktivní přístup ke studiu nikdo vás nebude vodit za ruku, ted bys měl toto, tehdy a tehdy se otevírá registrace/ odevzdava projekt, za první půl rok proberete celý základ Cčka a pro někoho kdo jde např. z gymplu a nikdy neprogramoval to bude rychlé, ovšem bezproblému zvládnutelné. Pokud jsi ten typ člověka, co má rád výzvy, místo brečení, že něco nejde se hecne a problém překoná je pro tebe FIT ta správná volba. Právě ona "preztiž" tě bude motivovat a posouvat do předu. Pokud tě fakulta zaujala, přečti si článek "Zhodnocení 1. semestru na FIT." :) Těm kteří chcete studovat FIT, přeji hodně štěstí u příjmaček z Matiky, popř. u zvolené okliky. Fit nabízí spoustu možností jak se na školu dostat bez příjmaček. Narozdíl od Muni nedoporučuji investici do Scia, stačí si asi za 100kč udělat u Mensy IQ test, hranice okolo 120 je vstupenkou na Fit.
Mendelu
Mendelova univerzita a její Provozně ekonomická fakulta (=PEF) poslední z trojce velkých brněnských VŠ. Pověst mendelky určitě není tak věhlasná jako Muni nebo Vut. A studenti jmenovaných škol si z ní dělají srandu ve stylu: Koho na Pef nepřejede šalina, ten odpromuje. Osobně si myslím, že tato věc se vztahuje z historie hlavně k agronomickým a lesnickým oborům. Pefka sídlí v super kampusu poblíž ostatních zmiňovaných fakult a nutno podotknout, že areál Q (PEF) je nejnovější budova, prostředí fakulty je moderní a velmi příjemné. Mendelu nenabízí žádný čistě informatický obor, má však dva obory kombinující informatiku a ekonomiku nebo automatizaci. (Každý ze spolubydlících dělá jeden z nich.) Informatika na mendelu není tak brutální jako jinde, dokonce vás budou učit mrtvolu jménem Pascal. Nejhorším předmětem prváku je prý strašák jménem Podniková Ekonomie, kde průchodnost je dost brutální. Obor zabívající se automatizací je považován za trochu prestižnější než ten ekonomický, obsahuje víc matiky, má třeba fyziku, atd... Osobě bych školu doporučil někomu, kdo nechce studovat čistokrevné IT, ale pozor i zde se do urcite míry programuje, no a má rád matiku a ekonomiku. Přínosem fakulty může být, že zde narozdíl od Fitu nebo FI máte společné předměty s holkami s eko. Spousta z bývalých spolužáků si přihlášku na Mendelu dávalo jako pojistku. Myslím, že i zde berou Scio, ovšem bohatě stačí se podívat na matematiku a anglictinu z minulých let. 160/200 není problém udělat. A nakonec brali i lidi s hodnocením okolo 30.
CVUT
Cvut je jediná ze škol, na které neznám nikoho kdo by tam součastně IT studoval. Proto jen pár vět. Cvut určitě patří k těm školám, jejichž jméno zní dobře min. po celé republice. Nabízí tam podobně jako na muni specializované obory, už v bakaláři. Čož pro někoho může být lákavé. Nevím jak je to na Cvut s projekty, ale předpokládám, že se tam také v nějaké míře objeví. Pokud se rozhodujete mezi CVUT a VUTbr, neuděláte asi chybu v žádném z případů. Je nesmysl jezdit z Prahy do Brna nebo naopak, kdyz obě školy nabízí podobné studium. Pokud se ovšem zeptáte kvalifikovaných lidí v oboru, zjistíte, že VUTbr a jeho FIT v posledních letech na Prahou vede.
VUT-Fekt
O Fektu se zmíním jen pár větami. Kampus je naprosto kosmický, všechno je nové a moderní a to je určitě dobře. Fekt kromě spousty čistě elektrotechnických oborů nabízí i Teleinformatiku. Je to spojení IT a elektra. Kamarád, který ho studoval, byl nešťastný ze spousty práce okolo protokolů do měření, fyziky a všelijakých elektro předmětů a nakonec studium ukončil. Pokud vás ale baví elektrotechnika, rádi by jste si udělali např. Cisco a občas něco naprogramovali. Může to být váš šálek kávy. Výhodou je, že při dobrých studijních výsledcích na SŠ se lze vyhnout příjmacímu řízení a stačí pouze doložit kopií vysvědčení.
Žádné komentáře:
Okomentovat